Portfoliowina, które sami chcemy pić

Wprowadzenie

Główną cechą naszego portfolio jest sezonowość. Kreujemy je tak, aby znajdujące się w nim wina były dopasowane do okoliczności i panującej pory roku. Wiosną i latem pojawiają się w nim trunki o dominującej świeżości i zwiewności. Jesienią i zimą uwidocznione są zaś w nim wina o konkretnej strukturze i pełnym ciele. Ważną rolę w naszej selekcji odgrywa ekologiczność uprawy oraz praca w harmonii z naturą. Poza winiarskimi kolekcjami na zimę, wiosnę, lato oraz jesień posiadamy też stałe etykiety. Są to trunki od wybitnych producentów, których jesteśmy wyłącznym przedstawicielem w tej części Europy. Trafiliśmy na nich dzięki latom poszukiwań, wielu spotkaniom oraz degustacjom. Finałem tych poszukiwań był zawsze uścisk dłoni oraz wspólnie wzniesiony toast wyrażający zadowolenie z tego, że proponujemy naszym klientom wina z których jesteśmy dumni i które sami chcemy pić.

La Collina dei CiliegiVeneto, Włochy

Nazwa winnicy odnosi się do wiekowych drzew wiśniowych, nawiązując tym samym do lokalnego krajobrazu oraz rodowych tradycji właścicieli. Tradycja była punktem wyjściowym dla założyciela Massimo Gianolli. Powracając z międzynarodowych wojaży zmodernizował on i tchnął nowego ducha do kilkudziesięcioletniej winiarni swojego ojca – Armando. Chciał przywrócić winom z Veneto dawny, ponadczasowy charakter, przy wykorzystaniu innowacyjnych metod. Siłą winnicy jest więc z jednej strony poszanowanie do klasycznych metod produkcji oraz ograniczenia ingerencji w naturę, z drugiej zaś niekonwencjonalne i odważne działania marketingowe. To właśnie Massimo otworzył w Mediolanie wyjątkowy showroom pokazujący produkcję klasycznego Amarone. To on także zainwestował w budowę najnowocześniejszych we Włoszech piwnic do osuszania gron w technice appassimento oraz leżakowania wina. Kluczem do sukcesu La Collina dei Ciliegi jest precyzja, której najlepszym przykładem było żmudne i wieloletnie przygotowywanie do nasadzeń winorośli na nabywanych kolejno górzystych ziemiach Valpantena. Teren winnic na który składają się strome wapienne podłoże „wzgórza wszystkich wielkich win” , jak nazywają je miejscowi ma wszystkie możliwe zalety do produkcji wspaniałych trunków. Posiada on odpowiednią ekspozycją dającą idealne nasłonecznienie oraz cyrkulacją powietrza zapewniającą zrównoważony rozwój winorośli. To czyni wina Massimo niezwykle skoncentrowanymi, a zarazem szlachetnymi.

Andrea PalladinoPiemont, Włochy

O początkach winnicy sięgających 1870 roku przypominają nie tylko mury i tablice, ale także odnaleziony oryginalny dziennik - testament opisujący pierwsze inwestycje i zyski ze sprzedaży wina. W dzienniku tym zapisywana jest także najnowsza historia, po 1974 roku, kiedy to winnice przejęli kuzyni Maurilio i Mauro Palladino. Po modernizacji i okresie przygotowawczym rozpoczęli produkcję wina w samym sercu regionu Barolo, w otoczeniu historycznych winnic Serralunga d’Alba. Sekretem ich sukcesu było umiejętne wykorzystywanie miejscowego klimatu oraz współpraca z zaufanymi winiarzami. Dzięki temu winnica ma dostęp do zróżnicowanych gron, dający możliwość kreacji wyjątkowych win. Wszystko to odbywa się w poszanowaniu do tradycji i minimalnej ingerencji technologicznej. Palladino to konserwatyści ceniący klasyczny smak, podkreślający regionalną tożsamość ich win. Okolica daje potencjał do produkcji pełnych mocy trunków z doskonałą równowagą, charakterystycznych dla Piemontu tanin. To właśnie ten region był wyznacznikiem sławy Barolo i przykładem do naśladowania przez dziesięciolecia. To właśnie tutaj, już w XVIII wieku wprowadzono restrykcyjne prawo i ochronę zapobiegającą kradzieży winogron przez zazdrosnych winiarzy z sąsiednich wiosek. W parze z umiejętnym wykorzystaniem warunków naturalnych idzie efektywne używanie dębiny francuskiej i słoweńskiej, a także naturalnych korków - z których Andrea, za przykładem swoich poprzedników, nie zamierza nigdy rezygnować.

SalchetoToskania, Włochy

Historia winnicy, to pasmo nieprzerwanej walki o rozwój w zgodzie z naturą. Twórca winnicy - Michele Manelli marzył o kreowaniu win ze szczepu Sangiovese, które zachwycały będą swoją koncentracją smaków oraz odzwierciedlającymi je aromatami. Wina te miały być wolne od siarczyn oraz wszelkiej ingerencji chemicznej. Drogą do tego była budowa winnicy, uważanej obecnie za modelowo wykorzystującą efektywność środowiskową i innowację technologiczną. W 2011 roku Salcheto pierwsze w winiarskim świecie uzyskało certyfikaty badania śladu węglowego i wodnego (carbon & water footprint), a także dbania o bioróżnorodność gleby, udowadniając tym samym skuteczność swoich działań na rzecz natury. Kolejnym przełomowym przedsięwzięciem było wprowadzenie butelki nazwanej „Bordolese Toscanella” , która z jednej strony nawiązuje do starożytnej historii toskańskiego wina, a z drugiej zaś jest najlżejszą i najbardziej ekologiczną butelką dostępną na rynku. Wizja oraz konsekwencja doprowadziły obecnie Michele Menelliego do pozycji lidera wyznaczającego trendy w świecie win BIO. Walczy on o świadomą produkcję wina na każdym jego etapie. Chce by winiarze poszli za jego przykładem i doskonale potrafili przewidzieć reakcję natury na każdą wykonaną czynność. To właśnie owa świadomość sprawia, że jego winnica, rokrocznie zdobywa wyróżnienia za naturalną produkcję oraz zrównoważony rozwój.

Château CharmailBordeaux, Francja

Posiadłość Charmail nazywana jest „obserwatorką rzeki”, gdyż zlokalizowana jest tuż nad brzegiem Żyrondy. Interakcja z rzeką nie pozostaje bez wpływu na jakość wytwarzanych tutaj win. Woda zapewnia wyższe temperatury zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie winnicom w trakcie siarczystych mrozów, latem zaś dba o odpowiednią cyrkulację zapobiegając nierównemu rozwojowi. Ta współpraca tworząca magiczny pejzaż, określona została przez właściciela – Bernarda d’Halluina, mianem „oceanu winorośli wpadającego do rzeki”. Posiadłość swą nazwę zawdzięcza pochodzącemu z Medoc rodowi Trevey de Charmail. Rozpoczęli oni swą winiarską działalność już w XVI wieku. Styl tworzonych win opierali o wyjątkową świeżość i zwiewność gron Merlot i Cabernet Sauvignon które obsadzane były w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki. Tę stylistykę opartą o unikatowe terroir, kultywowały kolejne pokolenia przez dziesiątki lat, nie ingerując w naturę. Druga połowa XX wieku przyniosła uznanie Charmail za jedno z najbardziej wyjątkowych win opatrzonych etykietą regionu Haut Medoc. W winnicy – w kwestii pracy, nie ma podziału na równych i równiejszych. Wspólna miłość do magicznego Charmail z czasem przyciągnęła kolejne osoby. Bernard d’Halluina zwykł mawiać „Wszyscy razem tworzymy Charmail”. Do wyjątkowego – niemal idyllicznego, wizerunku przyczyniają się również krytycy, jak chociażby Robert Parker, który uznał Charmail najbardziej wyjątkową winnicą w całej klasyfikacji Cru Burgeuois.

Bernard GripaDolina Rodanu, Francja

Domaine Gripa leży w małej miejscowości Mauves na zachodnim brzegu majestatycznego Rodanu. Winnice zbudowane są na stromych górskich zboczach przeobrażonych w tarasy na których uprawia się winorośl. Na czele winnicy przez wiele lat stał Bernard, który w ostatnim czasie ustępuje pola swojemu niezwykle utalentowanemu synowi Fabrice’owi. To on stoi na czele zespołu, który z pietyzmem dba o każdy krzew. To przez jego ręce przechodzi każde winne grono, bowiem strome zbocze uniemożliwiają jakiekolwiek użycie maszyn. Wpisuje się to w koncepcje ekologicznej uprawy, które twórca winnicy jest zwolennikiem i której restrykcyjnie przestrzega. Do dyspozycji winnicy jest szesnaście hektarów. Co niezwykle rzadkie niemal połowę z nich stanowią szczepy przeznaczone do tworzenia win białych. Wśród nich kluczową rolę odgrywają niemal 4 hektary w legendarnej apelacji Saint-Peray. To niezwykle rzadkie i wyjątkowe wina tworzone przez rodzinę Gripa znajdują się w listach win osiemnastu z dwudziestu trzech trzygwiazdkowych restauracji Michelin we Francji. Restauratorzy uwielbiają to wino,a jego produkcja zostaje wyprzedana na długo przed zabutelkowaniem. Wśród czerwonych króluję Saint Joseph, których parcele znajdują się na zboczach o granitowym podłożu. Tym co wpływa na niezwykłą ekspresję czerwonych win jest wiek krzewów, którego średnia wynosi niemal osiemdziesiąt lat.

Domaine Saint SiffreinChâteauneuf-du-Pape, Francja

Posiadłość została założona w 1880 roku i od tego czasu była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Najpierw Abel oraz Yves, a następnie Cloude dbali by dziś Cyril mógł zarządzać wyjątkową winnicą. Kluczową rolę w dwudziesto hektarowej posiadłości odgrywają winorośle zasadzone w apelacji Châteauneuf-du-Pape. To co najbardziej rzuca się w oczy to duże, zaokrąglone kamienie, które absorbują a następnie emitują ciepło słoneczne, które wpływa na doskonałą koncentrację i dojrzewanie winogron. W doskonałej harmonii z glebą obsadzone zostały głównie szczepy Grenache, Mourvèdre, Syrah i Roussanne. Średni wiek winorośli przekracza 60 lat co czyni wino wyrazistszym i wpływa na wyjątkową ekstrakcję. Restrykcyjne przestrzeganie ekologiczności uprawy od niemal czterdziestu lat przyniosło efekty i zasłużony certyfikat BIO. Dziś winnica cieszy się wyjątkową pozycją w regionie i należnym jej uznaniem.

Oliwa

Zlokalizowane w Squinzano Gospodarstwo Donato i Rosario Taurino słynie w regionie z wyjątkowej oliwy. Dwóćh braci w 1985 przekształciło farmę rodziców i znacząco rozszerzyli produkcję. Ponad sto pięćdziesiąt hektarów obsadzonych drzewkami oliwkowymi zyskało dostęp do nowoczesnej technologii pozwalającej na maksymalne oddanie ekspresji smaku tego regionu. To co cechuje braci to profesjonalizm polegający na bezpośrednim sprawdzaniu każdego etapu, począwszy od nasadzeń aż do butelkowania. Taurino działają również aktywnie w celu ochrony przepisów prawnych apelacji oraz samej ochrony roślin. Są propagatorami ekologicznego podejścia do uprawy. Ich oczkiem w głowie jest odmiana "Cellina od Nardo", która na przestrzeni wieków wykazała optymalne dostosowanie do klimatu śródziemnomorskiego. Dzięki niej mogli zupełnie zrezygnować z użycia wszelkich chemikaliów. W efekcie powstają oliwy o złocisto żółtej barwie z zielonkawymi refleksami. Słodki posmak z pojawiającymi się przelotnie pikantnymi nutami cechują się wyjątkową gładkością.

Skontaktuj się z doradcą
Francuskie i włoskie wina © Czerwona oliwka 2017 || powered by e-promocja